Царевицата
Хранителната стойност на царевицата е неоспорима още от времето на индианците в Перу, Боливия, Мексико, където е била основа на хляба, а за маите и едно от свещените растения. В зърната на царевицата се съдържа балансирано количество белтъци, мазнини и въглехидрати, а също витамини, калий и фосфор, а на вкус нежните зрънца са повече от възхитителни.
Царевицата притежава и ценни лечебни свойства.
Царевицата е един от най-вкусните и достъпни източници на селен, тъй като включването на царевицата в ежедневното меню е фактор за профилактика на онкологичните заболявания и служи за забавяне на процесите на стареене в организма.
Шепа царевичен корнфлейкс, изяден сутрин с мляко (без захар), или порция царевична каша два пъти през седмицата може да изиграе важна роля в профилактиката на раковите заболявания.
Още едно полезно свойство на царевицата – укрепва венците и се бори с кариесите. Един-два варени мамула на ден, особено ако ги ядете около два часа след приготвянето и усмивката ви ще бъде белоснежна. Това полезно свойство на царевицата е обусловено от повишеното съдържание на минерали и самата структура на царевичните зърна, която помага да се почистят зъбите и да се укрепят венците.
Освен профилактиката на стоматологични заболявания, варената царевица подобрява храносмилането и снема раздразнението от стомашно-чревния тракт.
С богатия си химичен състав, и именно - скорбяла (до 83,0%), мастно масло (10%), витамин В1, В2, В6, РР, биотин, никотинова и пантотенова киселина, кверцетин (витамин Р), целулоза (до 2,8%), калий, фосфор, селен, се обяснява и важността на царевица.
Не само храна
Царевичното масло притежава стимулиращо, омекотяващо и подхранващо действие, регулира защитните и влагозадържащите свойства на епидермиса.
Царевичното масло притежава стимулиращо, омекотяващо и подхранващо действие, регулира защитните и влагозадържащите свойства на епидермиса.
В козметиката, особено когато се лекуват пигментни петна, местата на пигментация се третират с царевично масло, а после и като маска.
Царевичното брашно е ефективно за премахването на комедони.
Желаещите да отслабнат, да избавите от отоците, да понижи апетита – трябва да се обърне внимание на остатъчния продукт от обработката на царевицата, който се нарича царевични влакна.
Тези приличащи на светло кафяви косъмчета около царевичния кочан са богат източник на различни хранителни вещества. Царевичните влакна са ценен лекарствен препарат, действат благоприятно на черния дроб, с леко диуретично действие.
Спомага за производство на енергия, дори и при стрес.
Във влакната на царевицата се съдържа значително количество витамин К, а също и витамините B1, В2, Е, С, Р, РР, аскорбинова киселина, горчиви гликозидни вещества, сапонини, инозитол, ситостерол, стигмастерол, големи количества протеини и минерали - калций, желязо, фосфор, сяра, и особено високо съдържание на магнезий.
Маски с царевично брашно
ЛЮБИМА МАСКА НА АКТРИСИ И МОДЕЛИ
Почиства, стяга, тонизира и укрепва кожата, придава на лицето матовост.
Сварява се царевично брашно и се охлажда. Половината от тази смес се нанася върху почистеното лице. След 15 минути маската се измива, а в останалата половина се добавя 1 ч. л. лимонов сок и се разбърква. От тази смес пак се нанася маска на лицето за 15 минути, след което се измива.МАСКА ОТ ГЛИНА И ЦАРЕВИЧНО БРАШНО
Стягаща и укрепваща
За приготвянето й са нужни 1 с. л. бяла глина, 1 с. л. царевично брашно, 2 с. л. силен черен чай, 1 ч. л. лимонов сок. Глината се смесва с царевичното брашно (царевичното брашно може да се смени с овесено или ръжено по желание – ефектът е същият), добавят се чаят и сокът от лимона. Всичко се разбърква много старателно. Получената маска се нанася върху кожата на лицето за 20 минути, след което се измива с топла вода от чешмата и се изплаква с минерална вода.МАСКА ЗА КОМБИНИРАНА КОЖА
1 белтък се разбива на твърд сняг. Постепенно в него се добавят 2 с. л. царевично брашно, като разбиването продължава. Трябва да се получи еднородна смес, която се нанася върху предварително почистената кожа на лицето за 20 минути. След това маската се измива с хладка вода, а кожата на лицето се протрива с памучен тампон, напоен с отвара от лайка. МАСКАТА НА ДЖЕЙН ФОНДА
Популярната актриса вярва, че кожата трябва да се „храни“. Тя опитала много маски и си избрала царевичната. Върху напареното лице на дебел слой се нанася маската, като свободни остават само веждите и зоната около очите. Нанася се с кръгови движения, лицето се масажира не по-малко от 2 минути. След това маската остава 10 минути. А ето я и нейната простичка царевична маска – в чашка с малко царевично брашно се налива малко вода и се разбърква до еднородна смес. Снема се с памучен тампон, напоен с вода със стайна температура.------------------------------------------------------------------------------------------------------
Винотерапията
Полифенолите – основното богатство на гроздето
През 1994 г. учените откриха в гроздето голямо количество активни вещества – полифеноли, притежаващи уникалната способност да свързват свободните радикали, образуващи се в организма под въздействието на слънчевата светлина, цигарения дим, стреса и замърсената околна среда. Те водят до нарушаване на целостта на клетъчната мембрана, в това число и на кожните клетки. В процеса на възпроизвеждане на клетките, повредени от свободните радикали, качеството на новопоявилите се клетки се влошава, те бързо се износват, а това е основната причина за стареенето. Освен това, свободните радикали са една от причините за възникването на злокачествени и сърдечно-съдови заболявания. Освен че спират процеса на разрушаване на кожните структури, полифенолите подпомагат и подмладяването на кожата.
Полифенолите, съдържащи се в ципата и в семките на гроздето и разтварящи се във виното при неговото производство, притежават антиоксидантни свойства, укрепват кръвоносните съдове, подобряват кръвообращението, пречат на образуването на тромби, подпомагат подмладяването и оздравяването. Изследвания сочат, че при умерена употреба на вино смъртността вследствие на коронарна недостатъчност намалява с 15-20%. Освен това, употребата на вино намалява риска от заболяване от рак. Доказано е, че червеното вино забавя развитието на левкемия, рак на кожата, на млечната жлеза и на простатата.
За виното и красотата
Винотерапията не е само пиене на вино. Освен него в лечението се използва прясно грозде, масло от гроздови семки, гроздови джибри и екстракти. Червеното вино и гроздето имат свойството да възвръщат еластичността на кожата. Във виното има голямо количество полезни вещества – желязо, цинк, калий, калций, манган, витамини, минерали, дъбилни вещества, плодова захар, аминокиселини и органични съединения, необходими за нормалния обмен на веществата. Органични киселини като млечната притежават и хидратиращо действие.
Винотерапията помага при корекции на фигурата и решаване на проблеми с целулита. Ефектът на оздравителните и козметични методи, прилагани във винотерапията, се дължи на съчетаването на уникалните елементи, открити в гроздето, с природна минерална вода. Тя се насища с екстракти и масла от гроздови семки, екстракти от винени дрожди, червено вино, танин, полифеноли, есенции от различни лекарствени растения и треви и се използва за вани и подводен масаж с цел отслабване, подобряване състоянието на кожата и подмладяване.
Концентрираният екстракт от гроздови семки възстановява разрушените колагенови влакна, подхранва, изглажда и подмладява кожата. За повишавне на имунната защита на организма, за по-добрата обмяна на веществата се препоръчват масажи с ексфолиращ ефект, а също така и в съчетание с масажи със студено пресовано масло от грозде. Съчетанието от наситените етерични масла от гроздовите семки, екстрактите от дрожди, червеното вино, танина, полифенола, есенциите от различни целебни билки и растения е широко използвано за вани и подводни масажи.
Вани с вино
Хидромасажните вани с вино или специален екстракт от червено грозде отпускат, активизират кръвообръщението и обмяната на веществата, подхранват, овлажняват и омекотяват кожата, спомагат за избавяне от целулита.
Ароматната бълбукаща течност, обогатена с червено вино, екстракти от семки, люспи и листа на грозде, червено грозде, мед, екстракти от лечебни билки, цветове от лавандула и етерични масла се оказва особено тонизираща. Водата, наситена с червен цвят радва очите, а лекия аромат на грозде предразполага към релакс и храмония. Процедурата се провежда при мека светлина с приятна успокояваща музика. Продължителността е не повече от 25 минути, температурата на водата е 35-38°С. За усилване на лечебния ефект се предлага великолепен чай от лечебни билки и листа от грозде или чаша вино.
Гроздето не случайно си е спечелило славата на най-полезния продукт, създаден от природата за човека, и е получило названието “растително мляко”.
Лековитата сила на Алое Вера
Наричано още "растение чудо" и "природен лечител", алоето крие в себе си много изненади.
Вирее на топъл и сух климат и независимо че някои го смятат за кактус, в действителност е от семейството на лилиите.
Родината на Алое е Африка. Растението има много видове, но най-разстространеното е Алое Вера или още Медицинско алое. Отглежда се и като градинско културно растение. Има сочни дебели листа. Използва се за медицински цели. Листата му съдържат антрахинонови гликозиди, биогенни стимулатори и др.
То е Вечнозелено растение с изправено, високо до 1,5 м стъбло. Листата са мечовидни, дебели, сочни, заострени към върха на стъблото. При стайни условия цъфти твърде рядко. Частта от алое верата, която се употребява от нас са листата. От сока им чрез сгъстяване и изсушаване се получава стъкловидна маса, наречена алое или сабур. Още най-древните цивилизации познавали лечебното му действие. То действа омекотяващо и успокояващо на кожата и е известно, че дори Клеопатра го е използвала, за да поддържа кожата си. Тя използвала гел от свежо Алое, за да запази кожата си еластична и свежа. Египтяните пък го споменават като “Растението на безсмъртието”.
Вероятно арабските търговци са отговорни за разпространяването му в Персия, Индия и Далечния Запад, а името Алое идва от арабската дума Alloeh, която означава “блестящо горчиво вещество” заради горчивата течност, открита в листата му.
В Индия през четвърти век преди Христа хората вярвали, че растението Алое Вера растяло в Райските градини. Наричали го “Мълчаливия лечител” и го използвали за лечението на кожни заболявания и възпаления.
Запазва си сока и свежестта при условия, в които другите растения увяхват, затваряйки порите си, за да предотврати загубата на влага. Независимо че е тропическо растение, алоето е устойчиво на изключително ниски температури.
Състои се от 96% вода, а останалите му компоненти съдържат активни съставки като етерични масла, аминокиселини, витамини, ензими и гликопротеини. Съществуват повече от 250 вида алое, но растението Aloe Barbadensis Miller от хиляди години има легендарна медицинска репутация.
Мненията за лечебните свойства на "чудотворното растение" се предават от поколение на поколение в цял свят и едновременно се опознават лечебните му свойства. Превръща се в народен лек за много заболявания, както в суров вид, така и след преработка (сваряване, изсушаване) за вътрешно лечение. Гелът алое е "интелигентна" смес от антибиотично, кръвоспиращо, аналгетично действие (наричан "хормон за раните"), помага за лечението на ранени участъци.
Лекарите предписват Алое Вера за рани и последвали от тях белези. Също така Алоето е много ефикасно при слънчеви изгаряния, одрасквания, порезни рани, грижа за тялото и кожата. Помага за развитие на нови тъкани, лекува рак на кожата, предизвикан от слънцето. Препоръчва се за лечение на косопад, изгаряния, алергичен сърбеж, ухапване от насекоми и др. Освежава и отпуска външния слой на кожата и помага на суха или чувствителна кожа. Много стоматолози и челюстни хирурзи използват Алое при операции, за бързо възстановяване, за облекчаване на болки и други интервенции, като язви и мехури в устната кухина.
Кожата абсорбира Алоето четири пъти по-бързо от водата. Доказано е, че то помага за разширяване на порите, за по-бързата абсорбация на влагата и лечебните свойства, които притежава и едновременно се явява като седативно средство за кожата.
Как действа Алоето на кожата?

Съставките му спомагат за достигане до вътрешния слой на кожата, а полизахаридът, който съдържа създава мрежа, която предпазва от загуба на естествена влага. Съдържа някои от основните антиоксиданти, спира достъпа на свободните радикали, причинители за разрушаване клетките на кожата и нейното състаряване.
Научно е доказано, че подобрява състоянието на клетките, засилва производството на колаген, намалява бръчките и регенерира кожата. Голямото съдържание на антиоксиданти увеличава достъпа на кислород до клетките, подсилва тъканта на кожата, предпазвайки я от външни дразнители.
Същевременно антиоксидантите забавят фото-стареенето, облекчават кожата при излагане на слънце и предпазват от изгаряне. Системнага употреба на Алое при акне помага за лечението му и окончателно изчистване на порите. Пълната серия Алое Вера за грижа на лицето и тялото е подходяща за всеки тип кожа.
Облекчава и дълбоко хидратира кожата, покривайки всяка нейна нужда. Голямата гама продукти на LR, ни позволява да се отдадем на действието на Алоето с богати комбинации, подходящи за грижата и здравето на кожата ни.

Състав на Алое Вера
Алое верата съдържа в себе си над седемдесет и пет подхранващи съставки и двадесет минерала, деветнадесет аминокиселини включително всичките осем основни аминокиселини и единадесет второстепенни, както и дванадесет витамина. Тези витамини включват: A, B1, B6, B12, C и E. Алоето също е известно и със своето свойство да задържа водата. Ако лист от него се отдели от основното растение и бъде поставено на слънце, той може да издържи така няколко седмици, без напълно да изсъхне. А ако бъде поставено отново във вода, пак ще се съживи.
Витамини - Вит. В - има голямо влияние върху нервната система - при хронична умора, при стресови състояния.
- Вит. А - помага при гастрити и язви
- Вит. С и Е са силни оксиданти - предписват се пи хора, които работят при силно замърсена среда, където токсините се изхвърлят по-лесно, при тежки инфекциозни заболявания, след продължително вземане на антибиотици, при хора, при които трябва да се усили имунната система.
Метали - Калций, Калий, Магнезий, Натрий, Желязо, Мед, Цинк, Манган - необходими са за обмяната на веществата.
Аминокиселини - Лизин, Треанин, Ванилин, Матионин, Изолевкин, Фенолалин, Триптофан, Аргинин, Аспарагиназа, Глицин, Аланин, Кистеин, Тирозин, Пропин - укрепват отдпаднал организъм.
Ензими - Оксидаза, Каталаза, Амилаза, Липаза, Аланиназа, Фосфатаза, Криатинин, Фосфокиназа - нормализират кръвното налягане. Понижава нивата на кръвната захар.
Едно- и ди- захариди - Галактоза, Фруктоза, Захароза, Глюкоринова киселина - дават се при виене на свят, при нарушена централна нервна система.
Приложение на Алое Вера
Прилага се при:
Алергии, Акне, Екзема, Псориазис, Херпес, Диабет, Кръвно налягане, Висок холестерол, Анемия, Артрит, Разширени вени, Спортни болки, Хемороиди, Астма, Бронхит, Язва, Колит, Диспепсия, Стомашни проблеми, Изгаряния, Гъбички, Кожни възпаления, Обриви, Слаба имунна система, Съживяване на косата и скалпа, Странични ефекти от лъчетерапия, Зъбобол, Възпаление на венците, Лош дъх, Слънчеви изгаряния, Дехидратирана кожа, Кожни петна, Сърбеж, Ожулване, Порязване, Измръзване, Рани, Ужилвания.
Алергии, Акне, Екзема, Псориазис, Херпес, Диабет, Кръвно налягане, Висок холестерол, Анемия, Артрит, Разширени вени, Спортни болки, Хемороиди, Астма, Бронхит, Язва, Колит, Диспепсия, Стомашни проблеми, Изгаряния, Гъбички, Кожни възпаления, Обриви, Слаба имунна система, Съживяване на косата и скалпа, Странични ефекти от лъчетерапия, Зъбобол, Възпаление на венците, Лош дъх, Слънчеви изгаряния, Дехидратирана кожа, Кожни петна, Сърбеж, Ожулване, Порязване, Измръзване, Рани, Ужилвания.